Fórum stránek Citroëny.cz od 21.6.05 do 9.2009
Nyní mimo provoz !! Příspěvky od 21.6.2005 do 9.2009

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Vymena silentbloku ramene P napravy X2
Jdi na stránku 1, 2  Další

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra Fórum stránek Citroëny.cz od 21.6.05 do 9.2009 -> Citroën Xantia, Xantia Activa
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
marsalek

PříspěvekZaslal: po leden 30, 2006 10:51 am    Předmět: Vymena silentbloku ramene P napravy X2 Odpovědět s citátem

Ahoj chlapi,

budu potrebovat vymenit oba silentbloky na pravem rameni predni napravy:
Predni i zadni

Jak postupovat pri vymene? (vim, opatrne a s rozmyslem Smile )
Jake spec. naradi je k tomu potreba (napr. stahovak, lis?)
Kolik casu to zabere?
Budu mit k dispozici dilnu s dvousloupovym zvedakem.

Predem diky moc za rady.
Kaja
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jk

PříspěvekZaslal: po leden 30, 2006 7:59 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

čau Kájo, asi před 2 měsíci jsme s bráchem (spíš teda on) měnili oba zadní silentbloky na mojí a jeden zadní na jeho xantii. S předním zkušenosti nemáme budu se snažit popsat výměnu alespoň toho zadního, tak jak jsme to dělali my. Údajně přední vydrží až 3x dýl, než ten zadní.
Označ si polohu toho zadního silentbloku vůči ramenu, ať tam pak ten nový silentblok nenacpeš nakřivo - v provozní poloze. Když ho tam dáš nakřivo, tak bude zbytečně namáhaný a spíš zase odejde. Pořádně si prohlédni nový silentblok, měla by tam být nějaká drážka, nebo značka. Auto nahoru, kolo dolů, obě kosti odpojit. Sundat matku z kuláku, odšroubovat 3 šrouby, co drží oba silentbloky a celý rameno dolů. Na kuláku je kužel, tak to chce opatrně "poklepat" a zároveň páčit rameno směrem dolů. My to dělali ve dvou, jeden páčil, druhý klepal. (samozřejmě proti velkému kladivu) Když bylo rameno dole, šlo na ponk a sundávala se urvaná trubička, co zbyla ze zadního silentbloku. Šla "sundat" bez speciálního nářadí. Stačil sekáč kladivo a na nabouchání nového silentbloku právě ta trubka ze starého silentbloku. Po sundání trubky silentbloku je dobré očistit a namazat rameno, naměřit správnou polohu silentbloku a nabouchat tam ten silentblok. Teď budeš muset vymyslet, co stím předním. Při skládání si trochu zanadáváš, ale to nejhorší máš už za sebou. Nikdy dřív jsem nic podobného nedělal, ale má s tím najeto tak 3000km a zatím v pohodě. Žádné speciální vybavení jme nepotřebovali, dělalo se to bez montážní jámy přímo v garáži. Jedensilent blok nám trval asi 2 hodiny. Asi bych pak nechal udělat přesnou geometrii ( právě u geometrie mi zjistili ty špatný silentbloky).
Jestli má někdo nějaký zlepšovák, sem s ním. Hodně úspěchů. Jarda
šedivák

PříspěvekZaslal: pá březen 17, 2006 8:43 am    Předmět: Odpovědět s citátem

ahoj Kajo,
jak si to nakonec řešil a vyřešil Question Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
marsalek

PříspěvekZaslal: pá březen 17, 2006 9:40 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Ahoj Sedivaku,

zatim jsem to nemenil. (prave dokoncujeme stehovani do jineho bytu, takze na auto nezbyva cas Smile ) Taky Te to ceka?

Kaja
šedivák

PříspěvekZaslal: pá březen 17, 2006 10:05 am    Předmět: Odpovědět s citátem

asi ano, měnil sem čep a při cloumání kolem bylo vidět, že v silentblocích jsou dost velký vůle Crying or Very sad
máš nějaký projevy, kromě plavání Question Míra
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
marsalek

PříspěvekZaslal: pá březen 17, 2006 10:52 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Miro, to jsi vystihnul UPLNE presne. Taky se mi jevi, ze to PLAVE na ceste. Jinak nikde mi nic neklepe.

Ja jsem videl svuj silentblok (na fotce nahore vpravo) na vibracni stolici pri STK: z jedne strany se odlepuje guma od toho kovoveho drzaku - tudiz to ma alespon v jednom smeru vetsi vuli v rameni.

Kaja
šedivák

PříspěvekZaslal: pá březen 17, 2006 12:01 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

nechám to vyměnit, můj servisák za to chce do 2000 i s prací a já nechci plavat na silnici Exclamation Wink
marsalek

PříspěvekZaslal: st květen 24, 2006 7:09 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Chlapi, konecne jsem se dostal k tomu, abych popsal, jak probihala vymena...

Zvednout auto, sundat pr. kola, odpojit tycku (kost) mezi stabilizatorem a pistnici - na strane u stabilizatoru. Povolit objimky drzici stabilizator na napravnici (to misto jsem si uz tyden predem nastrikal wdckem). Povolit matici na kulovem cepu a mlatit kladivem do oka ramene, az se konus kuloveho cepu uvolni - tzn. nepotreboval jsem ani stahovak Smile Povolit oba cepy prochazejici pres silentbloky a vytahnout rameno. Ve dvou lidech to jde mnohem snaz.

Pak jsem vzal rameno do sveraku a vylisoval oba silentbloky - tedy, to byla moje predstava. Nakonec jsem skoncil s autogenem v ruce, nejdrive jsem zcasti vypalil gumu silentbloku, abych cely stred mohl vytalcit ven a pak jsem velkym kladivem a temerem (rika se tak tomu cesky?) sklepal vnejsi objimku silentbloku smerem dovnitr oka a po tomto "uvolneni" jsem ten predni silentblok vytahnul. Zadni silentblok je nalisovany na konci ramene na prumeru cca 18 mm. Stacilo jej s pomoci majzliku presvedcit, aby sel dolu. Predem si poznacte, jak ten zadni silentblok sedel. U predniho je to IMO jedno.

Pokud to rameno trochu poskodite, tak to dejte pred lisovanim novych silentbloku doporadku. Nalisovani je brnkacka, staci najit trubku/gola klic vhodneho prumeru a ve sveraku nalisovat. Ja jsem mel rameno opatrne nahrate autogenem, ale za studena by to snad slo taky. U zadniho silentblok dbejte na to, aby byl silentblok ve stejne pozici jako ten stary.

Montaz na auto je easy, jen nedotahujte cep predniho silentbloku, dokud je auto na heveru, aby nebyl zbytecne namahan kroucenim v normalni jizdni poloze. Ja jsem jej dotahoval, az kdyz jsem nastartoval auto spustene ze zvedaku v normalni jizdni poloze. Haynes k tomu neco pise, ale na me to bylo prilis akademicke.

Potrebny cas: 4,5 hodiny ve dvou lidech - samozrejme napodruhe by to bylo mnohem rychlejsi.

Uz mam na tom najeto asi 7 tis. km (od Velikonoc) a vse je v pohode.

Dejte vedet, jestli ten navod nekomu pomohl.

Kaja
lada

PříspěvekZaslal: st květen 24, 2006 2:05 pm    Předmět: re Odpovědět s citátem

Při vyndavání předního silentbloku stačí vypálit gumu něčím - stačí propanbutanový hořáček, který je většinou doma k dispozici. Potom vzít plátek pilky na železo do hadru nebo v držáku a naříznout opatrně vnější trubku silentbloku zevnitř. Potom to jde vyklepnout daleko lépe bez větší námahy. Zadní silentblok jsem měl celý utržený, takže původní poloha nešla moc zjistit a informace v knížkách (Kopp, Hynes) byly takové jak píše maršálek. Tak jsem položil celé rameno na rovnou plochu a naklepnut silentblok tak, aby plocha roviny a plocha úchytů silentbloku byly rovnoběžné. Potom jen dolisoval ve svěráku. Snad to tak je OK.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marsalek

PříspěvekZaslal: st květen 24, 2006 2:18 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Lado,

to proriznuti pilkou je prima napad. Podle me je v jizdni vysce ten silentblok bez krutu, takze Tvuj zpusob je perfektni.

Kaja
šedivák

PříspěvekZaslal: st květen 24, 2006 6:26 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

dobře sem investoval 2 litry Laughing
PetrCV

PříspěvekZaslal: čt květen 25, 2006 7:14 am    Předmět: Odpovědět s citátem

ahojte houpajdy!
Je to tyden co jsem to nechal menit,nejprve jsem to chtel udelat na parkovisti,ale to opravdu neslo,zapasil jsem se spodnim cepem abych mohl cele rameno vyndat.Nakonec jsem to vzdal a nechal to u patery vymenit cca za 2000,- na obou stranach.
To plavani auta muze zpusobovat i spatny stabilizacni tycka,coz byl muj pripad,trochu bouchala tak jsem ji vymenil a byl klid i plavani auta ustalo.
Zkontroloval bych jestli v nich taky nemate vule.
marsalek

PříspěvekZaslal: čt květen 25, 2006 5:25 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ahoj dr.kille,

diky za napad se stabilizacnimi tyckami! Ty moje jsou bohuzel/bohudik vporadku. Po vymene silentbloku je auto na ceste mnohem stabilnejsi, ted uz mi jen vadi hluk pri prejezdu nerovnosti, jinak chovani podvozku je OK.

Kaja
sgt

PříspěvekZaslal: pá únor 01, 2008 9:05 am    Předmět: Re: Vymena silentbloku ramene P napravy X2 Odpovědět s citátem

marsalek napsal:

Zdravim,

prisli mi objednane silentbloky prednych ramien (predne+zadne).
Vyzeraju presne tak ako marsalkove obrazky vyssie (@marsalek: dufam, ze nemas nic proti ked som ich "pouzi" Smile
Cize maju presne take iste kvove objimky aj s upevnovanim.

Ked stale citam na fore ako sa menia silentbloky naprav, kazdy nadava na tazke vylisovanie a lisovanie. Stale neviem pochopit co sa lisuje/vylisuje??? Rolling Eyes

Alebo sa predavaju silentbloky ako cisto tie stredove gumy? Shocked

sgt.
marsalek

PříspěvekZaslal: pá únor 01, 2008 9:40 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Ahoj,
cele to, co sis koupil, prijde namontovat (ne jen ta zminovana stredova guma).

Na obrazku vespod je videt lisovani silentbloku do ramene na XM (!!), u Xantie se nedavaji dve polovicky proti sobe nybrz jen jeden kus.

A tady je videt stary zadni silentblok (opet XM!) jeste na rameni. Ten se musi take stahnout.

Mrkni se na obrazkovy serial, jak se to dela na XM. http://www.citdoks.de/anleitung.php?cr_id=456 U Xantie je to az na ten deleny predni silentblok velmi podobne.

Kaja
sgt

PříspěvekZaslal: pá únor 01, 2008 9:50 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Kaja diky Smile

Len jedna otazocka. V postupe je popisane ze sa dava dole aj spodny gulovy cap tycky stabilizatora (kosti). Je to nutne, alebo to len zjednodusi vybratie ramena?
marsalek

PříspěvekZaslal: pá únor 01, 2008 10:08 am    Předmět: Odpovědět s citátem

SGT,

"spodni" kulak se musi povolit a vyrazit z ramene. Delam to tak, ze vysroubuju matici na cepu kulaku a vetsim kladivem nekolikrat bouchnu do oka ramene, ve kterem drzi konus kulaku. Po trech ranach vetsinou pusti. Jinak se na to pouzivaji stahovaky, zde napr. od Hazetu ...

Tycku stabilizatoru jsem si uvolnil jen vespod, tedy ze stabilizatoru. Nahore mi zustala viset. Predem si poradne ocisti zavit a strikni si to necim. V cepu stab. tycky byva vnitrni sestihran, takze imbusem si to podrzis. Kdyby Ti to neslo povolit, vezmi flexku a opatrne odbrus po dvou stranach tu matici tak, at neposkodis zavit cepu.

Kaja
sgt

PříspěvekZaslal: po únor 04, 2008 8:38 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdar,

takze vymena silentblokov na oboch ramenach dopadla OK. Bola to makacka, tak napisem aspon pra postrehov do buducna:

Predne silentbloky: drzali jak svina, jedine cez lis vylisovat.

Zadne silentbloky: - lavy uz ani nedzral, len tak vypadol a na ramene ostala len ta stredova trubicka. Pravemu som musel vykrutit krk - silentblok do zveraku a remeno vypacit zo silentbloku - znova ostala len ta trubicka.

Kedze tie trubicky nesli nijako dolu, prislo krajne riesenie: rozbrusovacka.
Stacilo narezat trubku priecne na oboch stranach (davat pozor aby to nezaslo na rameno) a potom majzlom klepnut po jednom reze - trubka krasne povoli. Obe trubky sli dole za 10min
Cool

Nasledne nalisovanie a zlozenie bola uz hracka. Este musim zostelovat vysku na predku - vsimol som si to az na druhy den, hoci to je skoro o 5cm vyssie Laughing
Xantiak

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2008 12:21 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Předpokládám, že se při výměne těchto dvou silentbloků musí na seřízení geometrie, byl jsi tam Kájo?? Pamatuješ si o kolik to bylo rozhozené?

Exclamation Shocked Cool Laughing Shocked
marsalek

PříspěvekZaslal: út srpen 19, 2008 12:34 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

xantik napsal:
Předpokládám, že se při výměne těchto dvou silentbloků musí na seřízení geometrie, byl jsi tam Kájo?? Pamatuješ si o kolik to bylo rozhozené?

Xantiku, nedelal jsem tehdy ani sbihavost natoz pak celou geometrii. Auto sedelo na ceste dobre a pneu se nijak podivne nesjizdely.

Asi rok nato jsem si musel nechat vymenit pravou ridici tyc v servise (potvora nesla doma povolit) a tehdy mi udelali i celou geometrii. Nepoznal jsem ale, ze by se auto chovalo na ceste jinak.

Takze pokud budu menit priste silentbloky na ramenech sam, tak si maximalne zkontroluju sbihavost a tim to pro me bude uzavrene Smile

Kaja
PS: pokud sis jeste silentbloky nekoupil, tak se podivej po nejakych kvalitnejsich. Uz jsem slysel, ze je jeden musel po roce menit. Inu lacine Ebay-ware.
bartali

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 1:05 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

No nevím ale geometrii co tím myslíte když se podíváš na to jak je to udělaný tak nevím jak by se ta geometrie seřizovala. Nikde nejsou žádný oválný díry na seřízení ramene apod. prostě gumy jsou napevno skrz tyčka taky držák obsahuje jen díry (jediná oválná díra je jedna ze dvou děr na velkým silenbloku ramene ale to je asi proto aby to tam šlo lépe zasunout durhá je kalsický kruh přesně na šroub) takže co se seřizuje ? Jediný co jde seřídit je na tyčkách řízení a to zbíhavost.
Miloš Timko

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 2:58 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

No jedna z veci serizovani geometrie kol je prave sbihavost. Dalsimi neseriditelnymi vecmi co se tyce geometrie kol na citrousich jsou sklon/odklon a accerman. Do geometrie uz nepatri serizeni rejdu, ale mel by se delat zaroven s geometrii (nastaveni stredove polohy volantu a maximalnich rejdu s rozdilem do cca 5°).
BX 1.8TD v plne '89
CX 25 TD2 Limousine '89
marsalek

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 3:04 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Milosi, znamena to, ze se na predni naprave Xantie da seridit jen sbihavost? A na zadni?

Citroen mi vyuctoval za "Fahrzeuggeometrie" jednu celou hodinu vykonu. Je to realne, nebo me natahli?

Kaja
Kasprik

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 3:53 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ahoj chlapi. Na Xantii se seřizuje jenom sbíhavost, nic jiného. Vzadu se nic neseřizuje. Vpředu se odklony taky neseřizujou.
Miloš Timko

PříspěvekZaslal: čt srpen 21, 2008 4:46 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

To Kaja: Urcite te natahli. Vyraz Fahrzeuggeometrie je obecny vyraz, ktery jak urcite vis, znamena geometrie auta. Ta muze zahrnovat vsechno, nebo taky jen sbihavost (U 90% EU aut). Na EU autech, kde je vzadu kyvna polonaprava (v pripade starych PSA) nebo tuha kyvna naprava (axle beam - treba C1) nebo podobny typ se neserizuje lautr nic. Na McPhersonovych tlumicich se serizuje pouze sbihavost. odklon se da seridit pouze na nezavislem/viceprvkovem zaveseni auta (napr dvojita ramena ale to taky ne u vsech, zalezi na rameni-odlitek/sroubova tyc).

A co se tyce casu serizeni geometrie, tak me to ve fabrice trvalo asi 30 sekund samotna prace. Kdyz budu pocitat pripravu tak asi minutu a neco. V servise bys to mel mit hotove za pul hodiny nejdele podle me (pouze predni naprava). Pokud to delali dele (hodinu jak rikas), tak treba merili zadek (uplne zbytecne) a pili u toho kafe, nebo pili kafe a hrali karty...

PS: a pokud naaahodou serizovali rejdy (to snad nikde nedelaji) tak bych jim na to dal 10/15 minut navic..
BX 1.8TD v plne '89
CX 25 TD2 Limousine '89
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky   Toto téma je zamknuto bez možnosti úpravy příspěvků a psaní odpovědí    Obsah fóra Fórum stránek Citroëny.cz od 21.6.05 do 9.2009 -> Citroën Xantia, Xantia Activa Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: