Fórum Citroeny.cz
http://www.citroeny.cz/forum/

bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru
http://www.citroeny.cz/forum/viewtopic.php?f=77&t=8192
Stránka 1 z 1

Autor:  Honza253 [ ned 06. říj 2013 9:15:04 ]
Předmět příspěvku:  bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Pěkný den, předně bych chtěl, jako nový člen fóra, poděkovat všem, kteří tady sdílejí své zkušenosti s našimi vozidli. Už hodněkrát jsem díky fóru byl schopný vyřešit jinak "neřešitelný" problém - díky!
Teď k tomu, co řeším a nevím jak dál, resp. jestli se mám pokoušet dál to řešit. Pokouším se rozchodik naftový přihřívač DW3 Z. Prostudoval jsem co se dalo, bufíka vydělal z auta, proměřil konektor, co do bufíka vede - vše OK. Rozdělal jsem horní část bufíka - bylo zarezlé ložisko turbíny a špatná žhavící svíčka. Svíčka vyměněna, ložisko rozchozeno, turbína chodí, čerpadlo chodí. Když jsem zamontoval bufíka zpátky do auta a dnešního chladného rána nastartoval, vše vypadalo normálně. Turbína se protočila, za chvíli to začalo startovat, jako když vzlétá letadlo, kouř nicméně nešel z výfuku, ale z horního otvoru nad připojením výfuku (ten otvor, přes který je vidět hřídelka turbíny). Prakticky to vypadalo, jak říkala manželka, dost dramaticky, kouř lezl všemi dírami, co jsou kolem blatníku atd. jen né výfukem. Asi po dvou minutách jsem vypnul motor (...a hledal hasicí přístroj...), turbínka ještě chvilku běžela, dochlazovala. Horní část bufíka (ta, kde je motorek s turbínou) se ohřála, předpokládám od žhavící svíčky, spodní, kde by se měla spalovat nafta, byla studená.
Problém zřejmě bude ve spalovacím prostoru - uvažuji správně? Setkal se někdo s tím, že jde kouř tou horní dírou? Jde o známý projev nějaké běžné závady - pokud ano, je to řešitelné vyčištěním atd., nebo budu muset kupovat něco extra drahého. Jde mi o to, abych to zbytečně nevydělával, pak nezjistil, že musím koupit nějaký díl za několik tisíc korun, které do toho investovat nechci.
Díky, Honza

Autor:  DukeVanZoom [ ned 06. říj 2013 21:58:44 ]
Předmět příspěvku:  Re: bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Tou horni dirou D3W Z saje vzduch a tlaci ho do spalovaciho prostoru. Pokud ti lezou spaliny vrchem, pak zrejme turbina nefunguje jak ma, ale proc to nevim. Mozna se tocila opacne (jestli je to za nejakych okolnosti mozne...)
Pokud bys dosel k tomu, ze investice jsou vysoke, mozna bych o bufikove dily stal (opravuju svuj bufik - vysledek bude znam, jakmile bude auto od PaMa z opravy doma.. a budu mit cas ho tam nainstalovat :D )

Autor:  Honza253 [ úte 08. říj 2013 17:27:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Ahoj, díky za reakci. Kromě opačného otáčení turbíny mě ještě napadá ucpaná spalinová cesta, to by pak taky nutilo spaliny "odcházet" ven cestou, kde by měly nejmenší odpor. Každopádně to ještě jednou rozdělám a zkusím na to přijít (už jsem se z toho šoku trochu vzpamatoval...). Pokud by se stále nedařilo, asi bych dal bufíka k dispozici...po víkendu dám vědět, jak to dopadlo...snad to bude bez asistence hasičů :)
Honza

Autor:  Honza253 [ ned 13. říj 2013 19:01:04 ]
Předmět příspěvku:  Re: bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Tak už mi bufík funguje. Znovu jsem ho vydělal a rozdělal - tentokrát i ten spalovací prostor. Všechno bylo docela čisté, jediná závada, kterou jsem našel, byla rozpadlá síťka, která "uzavírá" prostor, do kterého je zasunutá žhavící svíčka. Síťku jsem vystřihnul ze síťky používané na plynové vařiče, jako rozptylovač plamene (dá se to koupit v domácích potřebách za cca 40 Kč, průměr 14 cm - takže toho dost zbyde...). Jinak jsem znovu rozdělal motorek a znovu ho složil podle fotek, které jsem si udělal před jeho prvním rozděláváním. Po složení bufíka a namontování do auta to začalo fungovat. Proč mi to poprvé kouřilo z nasávacího otvoru nevím. Ten silný kouř, podle toho co jsem ještě našel na netu, je projev propálené síťky (smrad nespálené nafty a silný kouř). Motorek se asi musel točit správně, měl jsem napoprvé jen pootočený stator (oproti původnímu složení před rozebráním), to by ale nemělo u takového motorku na stejnosměrný proud vadit (pokud se tedy nepletu...). Pro jistotu jsem to dal tak, jak to bylo před rozebíráním. Snad to bude chvíli fungovat, moc dobrý dojem tohle zařízení na mě zatím neudělalo... Jinak jsem při hledání info o bufíku našel tyto stránky kolegů z Lotyšska - obrázkům jsem rozuměl...napoprvé mi to docela pomohlo

http://www.citrina.lt/phpBB3/viewtopic. ... 3&start=30

Honza

Autor:  DukeVanZoom [ ned 13. říj 2013 20:19:31 ]
Předmět příspěvku:  Re: bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Diky za stranky - pro me jsou taktez zajimace.

PS: shanim drzak bufika.....

Autor:  zdenek.d [ sob 19. říj 2013 9:00:25 ]
Předmět příspěvku:  Re: bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Ahoj
mám prozbu mne taky umřel přihřívač,ale nic nedělá ani se neroztočí turbína a pojistka 20A v motorovém prostoru je taky v pořádku.Nevým odkud dostává impuls aby sepnul.Nevíte někdo?
Díky Zdeněk

Autor:  DukeVanZoom [ ned 20. říj 2013 13:14:25 ]
Předmět příspěvku:  Re: bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Pojistka by mela byt 30A. Jinak impuls dostava od spinacich hodin...

Autor:  Honza253 [ ned 20. říj 2013 16:34:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Ahoj,
ten signál jde od řídící jednotky motoru. Pokud je venkovní teplota cca pod 10 tupňů a je studený motor, mělo by se na levém dolním pinu konektoru (viz fotka konektoru v odkazu výše), kterým je přihřívač připojený, objevit +12 V. Po nastartování motoru při nízkých teplotách by tam mělo být 12 V. Ostatní piny konektoru viz fotka. Tím se uvádí přihřívač v činnost. Ten konektor najdeš na přihřívači, je nasunutý na plastovém cvočku přímo na přihřívači, buhužel to je z té strany, co směřuje do nárazníku, takže k tomu je horší přístup. Jinak podle originální uživatelské příručky mám hodnotu pojistky pro přihřívač (č. 8 v motorovém prostoru) 20A.
Dal jsem sem dvě fotky, jedna je s rozpojeným konektorem, na druhé je vidět ten čudlík, na kterém je konektor zaháknutý.
Honza

Přílohy:
konektor přihřívač.jpg
konektor přihřívač.jpg [ 137.98 KiB | Zobrazeno 6135 krát ]
uchycení konektoru.jpg
uchycení konektoru.jpg [ 128.66 KiB | Zobrazeno 6135 krát ]

Autor:  zdenek.d [ pon 21. říj 2013 19:16:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Díky moc za radu kouknu na to o víkendu
Zdeněk

Autor:  zdenek.d [ pon 28. říj 2013 20:41:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: bufík DW3 Z - kouř z horního otvoru

Tak jsem se k tomu dnes dostal těsně nad konektorem mi vyhnil červený drát.Tak jsem rozřízl konektor a opravil snad to naskočí až se ochladí.
Zdeněk

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/